Víte, jaké meranti kupujete? - NEW WIN CZ s.r.o.

Víte, jaké meranti kupujete?

Meranti je dřevo, které je v západní Evropě masivně používané v truhlářském průmyslu a v posledním desetiletí se stalo velmi populárním i v Česku. Víte o tom, že existuje více než 36 druhů Meranti, které jsou používané v truhlářském průmyslu s větším, nebo menším úspěchem?

Tato skupina se dělí na 4 (+1) hlavní podskupiny:
1. Tmavě červené Meranti – DRM Dark Red Meranti/Obar suluk
2. Světle červené Meranti – LRM Light Red Meranti/Red Seraya
3. Žluté Meranti – Yellow Meranti/Yellow Seraya
4. Bílé Meranti – White Meranti/Melapi
5. Meranti Bakau

Kromě toho někteří dodavatelé i na našem trhu prodávají jako meranti některé levnější náhrady jako jsou durian, okoume, geronggang, gerutu, melunak i jiné.

 

1. DRM Meranti/Obar Suluk – Tmavě červené Meranti

DRM Meranti, nebo jestli chcete tak tmavě červené meranti- je právě tím druhem, které je mezi výrobcemi oken a dveří považované za nejlepší a proto mu budeme věnovat největší pozornost. Do této skupiny patří více než 8 druhů meranti, kterých jádrové dřevo je červené, tmavě červené až tmavě červenohnědé.Je to lehké tvrdé dřevo, které má po vysušení na 15% hustotu 415 – 885 kg/m3.
Podle Malajského lesního výzkumného ústavu (Forest Research Institute Malaysia - dále jen FRIM) je toto dřevo z hlediska přirozené odolnosti považované za mírně odolné, nakolik rozsah životnosti jednotlivých druhů spadající do této skupiny byl při „standardním hřbitovním testě“ od 2 do 3,9 let.

Eurohranoly DRM Meranti 72x86 – kvalita Prime Select

Toto dřevo patří do pevnostní skupiny C (Engku, 1988b).
Suší se celkem rychle a jeho objemové sesychání je vysoké. Dřevo této skupiny má pěknou strukturu, lehce se opracovává a zároveň se u něho dosahuje rovný a hladký povrch. Těžko ale přijímá chemické ochranné látky.
Nevýhodou tohoto dřeva je jeho barevná nejednotnost a fakt, že bývá často napadeno červotočem, kde poškození bývá velké jako po vpichu špendlíkem až do několika milimetrů, což se vyskytuje hlavně u nižších kvalitativních tříd. Tento červotoč žije pouze v živých stromech, ale v řezivu ani v hranolech se už nevyskytuje.
Použití tohoto dřeva je velmi široké. Používá se při výrobě nábytku, luxusních interiérových prvků, při výrobě podlah, fasádních a interierových obkladů, ale má využití i pro mnohé jiné účely. U nás se ale používá při výrobě oken a dveří.

 

2.LRM Meranti/Red Seraya – Světle červené Meranti/Red Seraya

Toto dřevo se u nás najčastěji prodává výrobcům oken jako meranti, přičemž tito se obyčejně nezmiňují o tom, že nejde o DRM Meranti, ale pouze o světlečervené meranti. Do této skupiny patří více než 11 druhů meranti, kterých jádrové dřevo bývá světle růžové přes světle červené až světle hnědé. Je to lehké tvrdé dřevo, které má po vysušení na 15% hustotu 385 – 755 kg/m3.
Podle FRIM je přirozená odolnost tohoto dřeva nízká a můžeme ho z tohoto hlediska zařadit např. 
k našemu smrku,  durianu či k okoumě. Zařazuje se do pevnostní skupiny C (Engku, 1988b).
Suší se středně pomalu a jeho objemové sesychání je vysoké až velmi vysoké. Podobně jako DRM meranti má i toto dřevo pěknou strukturu, lehce se opracovává a zároveň se u něho dosahuje rovný a hladký povrch. Těžko ale přijímá chemické ochranné látky a bývají u něj, podobně jako u DRM,   
viditelné  stopy (otvory) po červotoči.
Podobně jako u DRM je rozsah jeho použití široký. U nás se používá hlavně při výrobě oken a dveří.

 

3.Yellow Meranti/Yellow Seraya – Žluté Meranti

Nepoužívá se při výrobě oken a dveří, a tak by jste se s ním u nás neměli setkat.
Do této skupiny patří více než 7 druhů meranti, kterých dřevo je světle žlutohnědé se zelenkavým nádechem. Na světle tmavne do tmavších odstínů žlutohnědé až hnědé. Toto dřevo je lehké tvrdé dřevo, které má po vysušení na 15% hustotu 575 – 735 kg/m3.
Podle FRIM je přirozená odolnost tohoto dřeva nízká.
Toto dřevo řadíme do pevnostní skupiny C (Engku, 1988b).

 

4.White Meranti/Melapi - Bílé Meranti

Toto meranti bylo u nás hlavně v minulosti zaměňované za White Serya-u, která ale není vhodná na výrobu oken a dveří (a patří do skupiny měkkého dřeva).
Do této skupiny patří více než 9 druhů meranti, kterých jádrové dřevo bývá bílé a na světle tmavne na světložluté až světlohnědé odstíny. Je to lehké tvrdé dřevo, které má po vysušení na 15% hustotu 495 – 995 kg/m3.
Podle FRIM je toto dřevo z hlediska přirozené odolnosti považované za mírně odolné, pričemž jednotlivé druhy vydržely při „standardním hřbitovním testě“ od 2,6 do 4,5 let, což je dokonce více než u DRM.
Toto dřevo patří do pevnostní skupiny C (Engku, 1988b).
Suší se pomalu a jeho objemové sesychání je vysoké.
Oproti DRM a LRM se hůř opracovává a těžce se u něho docílí hladký povrch.
Na druhé straně ochotně přijímá chemické ochranné látky, výskyt stop po červotoči je u této skupiny meranti nižší.
Podobně jako u DRM a LRM je rozsah použití bílého meranti široký, přičem při výrobě oken a dveří nabízí výrobcům jeho světlá barva možnost použití i světlejších odstínů barev.

 

5.Meranti Bakau

Do této skupiny patří 1 druh meranti, kterého jádrové dřevo je světlerůžové až světlečervené až hnědé. Je to lehké tvrdé dřevo, které má po vysušení na 15% hustotu 595 – 755 kg/m3.
Podle FRIM je toto dřevo z hlediska přirozené odolnosti považované za mírně odolné.
Toto dřevo patří do pevnostní skupiny C (Engku, 1988b).
Suší se rychle a jeho objemové sesychání je střední.
Dřevo této skupiny má pěknou strukturu, lehce se opracovává a lehce se při něm dosahuje rovný a hladký povrch. Těžko ale přijímá chemické ochranné látky.
Toto dřevo se používá na výrobu lehkých konstrukcí, trámů, nábytku, dveří, oken, parapetů a podlah.

 

Jak tedy zjistíte, jaké meranti kupujete?

V první řadě by jste se měli svého dodavatele zeptat, jaké meranti Vám vlastně dodává.
Nejlepší je, ověřit si kvalitu meranti, kterou kupujete, buďto přímo u prodejce, nebo samotného dodavatele. 
Pokud Vám bude tvrdit, že Vám prodává eurohranol z meranti, jako třeba z DRM Meranti, které je výrobcemi oken nejvíce ceněné a přitom má toto dřevo hustotu cca 330 kg/m3 , tak s jeho tvrzením asi nebude něco v pořádku. O to více, jestli  bude jeho kvalitu deklarovat jako Prime/Export. V tom lepším případě Vám prodává Světlečervené Meranti.

Eurohranoly DRM Meranti 72x86 – kvalita Industrial

Odvažte si eurohranol 72x86x1000 a vynásobte jeho hmotnost číslem 161,5. Hustota dřeva může být pro Vás přibližným návodem, kam by asi Vaše meranti mohlo patřit.
Například společnost DLH - která je největším distributorem exotického dřeva na světě,  má jen 
v oblasti jihovýchodní Ázie (Indonézie, Malajzie, Filipíny, Hongkong atd.), kde se Meranti a jiné dřeviny důležité pro výrobu oken těží a zpracovávají, více než 200 kvalitárů - dělí eurohranoly z DRM Meranti do 4 kvalitativních tříd.

Meranti tabulka

 

Poznámky:
„Standardní hřbitovní test“ je test, při kterém se chemicky neošetřené dřevo s rozměry 50x50x600 mm zapíchne do země a měří se čas, jak dlouho trvá než dřevokazné procesy toto dřevo rozloží do takové míry až část, která je nad zemí vlastně odpadne.
Dřevo, které je v Malajzii testované takovýmto způsobem je vystavené velmi agresivním dřevokazným houbám, bakteriím a hlavně hmyzu. V mírném podnebním pásmu mají tyto dřeviny o hodně vyšší odolnost. Když byly tyto testy provedeny na univerzitě Princess Risborough (UK),  
dosáhla životnost u některých druhů DRM meranti 10 až 15 let.

Při psaní článku byly použité informace z Malajského svazu zpracovatelů dřeva (Malaysian Timber Council MTC).
Překlad ze stránky: http://www.drevari.cz/clanky2130-viete-ake-meranti-kupujete?